ŠK Zlín B - Sokol Postoupky A 4:4 (2.kolo, 10.11.2019)

10.11.2019

Po minulé vysoké výhře na půdě Vsetína jsme měli v druhém kole proti tradičnímu rivalu z Postoupek výhodu domácího prostředí. Naše vítězná sestava se změnila jen drobně - za Karla Vraje zaskočil Pavel Slovák a Kryštofa Suchánka nahradil Patrik Navrátil. Rovněž soupeř vstoupil do soutěže vítězně, a tak jsme byli v očekávání vyrovnaného souboje. A jak si můžete potvrdit z jednotlivých partií - byl dramatický až do konce.

3. Slovák Pavel (2005) - Netušil Jan (1874) 1:0

Karlovu výhru z prvníko kola nahradil spolehlivě Pavel. Ze zahájení získal lepší pěšcovou strukturu, za níž se schovával černopolný střelec. Díky průlomu v centru pak byla uvolněna cesta dalekostřelce ke králi. Náš hráč uvolněné dálnice okamžitě využil a získal dámu za věž a právě tohoto střelce. Pokus o postavení pevnosti Pavel odrazil, oběhl s dámou celou šachovnici a stylově soupeřova krále dohnal až na d1, kde jej zmatoval.

4. Bačák Martin (2058) - Svoboda Rostislav (2012) 1:0

Rosťovi se bohužel nepovedlo příliš zahájení, dostal se brzy pod tlak a následně bohužel zaknihoval naši první prohru v zápase.

2. Brázdil Roman (2068) - Kocián Miroslav (1967) 1:0

Hosté se pak dokonce ujali vedení, když Mira Kocián musel čelit několika taktickým úderům v řadě. Všechny průběžně odvracel, těsně před časovou kontrolou jej však soupeř přece jen udolal.

1. Šenkýř Martin (2103) - Dvouletý Tomáš (1952) 1/2 : 1/2

Prvním smírným výsledkem dnešního zápasu skončila moje partie. Při přípravě na soupeře jsem odhadl variantu, kterou budeme hrát a věřil jsem, že budu schopen v klidných vodách stavět před soupeře problémy. Ten se však nezalekl, chladnokrevně vyměnil dámy a přešli jsme do koncovky. Musím uznat, že od této chvíle jsem naprosto ztratil nit a udělal několik špatných rozhodnutí za sebou. Výchozí pozice však byla natolik vyrovnaná, že soupeř mou nabídku remízy s ohledem na vývoj zápasu přijal.

8. Dvořáček Matyáš (1238) - Mařák Jakub (1505) -  0:1

Kuba navázal na výhru z prvního kola, byť díky krátké pozápasové analýze už nyní ví, že jeho partie neprobíhala od počátku bez zaváhání. Při závěrečné realizaci si mohl počínat přesněji - bez závěrečné chyby soupeře by věžovou koncovku vyhrával mnohem déle.

Za stavu 2,5:2,5 se dohrávaly zbývající tři partie, které dávaly tušit, že zápas neskončí jednoznačným vítězstvím jedné či druhé strany. Žádná z partií neměla jednoduše odhadnutelný výsledek, a pátá hodina hry tak slibovala velmi zajímavé rozuzlení. Bohužel jsem musel za tohoto stavu již vyrazit ku domovu, nejsem schopen tedy popsat přesné pořadí, v nichž partie skončily - s dovolením to vezmu podle pořadí šachovnic.

5. Veselý Miroslav (1967) - Charčenko Valerij (1810) 1/2 : 1/2

Jako neojohroženější jsem při svém odjezdu hodnotil Mirovu partii. V dámské koncovce měl pěšce méně, navíc černí volní pěšci na d4 a b5 vypadali rychle a nebezpečně. Naštěstí pro nás však nikoli v bezpečí byl i černý král. Při snaze ukrýt se před sérii šachů černý přehlédl dvojúder, ztratil pěšce b5 a následný smír byl tedy nevyhnutelný.

6. Večeřa Dominik (1655) - Hronek Martin (1906) 1/2 : 1/2

Martinův soupeř zvolil v zahájení dle mého názoru spornou variantu, kdy v dračí sicilce obětoval dámu za dvě věže a pěšce. Krom dalších pěsčů pak oběma stranám zbyla již jen dvojice střelců. Především spojení volní pěšci b + c skýtali bílému kýženou kompenzaci. Ani po jejich rozběhnutí však nebylo zřejmé, která strana má k výhře blíže. Nakonec soupeř obětoval kvalitu a vsadil vše právě na postouplé pěšce. Bláznivost partie dokumentuje i skutečnost, že remíza byla podepsaná v době, kdy Martin měl dámu a čtyři pěšce vesměs v základních postaveních a soupeř pouze střelce, zato jeho pěšec na c6 v kombinaci s králem na b7 zajišťovali dynamickou rovnováhu. Hodnocení počítače v tak nepřehledné pozici bych rozhodně nepřeceňoval.

7. Navrátil Patrik (1637) - Kubín Tomáš Daniel (1467) 1/2 : 1/2

Zbývá se podělit o poslední partii dnešního klání. Patrik získal v zahájení prostorovou převahu a výrazně lepšího bělopolného střelce než soupeř. Následně po a-sloupci vyměnil všechny těžké figury a chtěl svému mladšímu soupeři dokázat právě rozdílnost síly zmíněných lehkých figur. A málem se tak i podařilo, bohužel Patrik zvolil průlom středem přes e4 místo přes h5, což kýžený bod nepřineslo.

Celková remíza je tak zřejmě zasloužená, ve většině partií nedošlo k žádným zásadním obratům. Za 14 dní dostaneme šanci urvat další body v Holešově. A jelikož se podruhé v řadě podařilo zvítězit pouze Kunovicím, můžeme se vyhřívat díky lepšímu skóre na 2. místě průběžné tabulky.

Martin Šenkýř