MČR škol 2018 ve Zlíně - druhý hrací den

22.06.2018

Po prvním hracím dni vedly v jednotlivých kategoriích týmy Gymnázia Plzeň, 6. ZŠ Frýdek-Místek a ZŠ Zlín-Malenovice. Nyní se projdeme výsledky středečního druhého hracího dne, jestli se jim podařilo svá vedení uhájit.

V kategorii středních škol sice druhému Frýdku pomohla v šestém kole kontumační výhra nad OA Orlová (která si popletla časy´). Ale vedoucí Plzeň neponechala nic náhodě a vyhrála v šestém i sedmém kole 4:0. Takže svůj náskok navýšila z počátečního 1,5 bodu postupně až na 3,5 bodu před posledním kolem. O výhře Gymnázia Plzeň tak bylo prakticky rozhodnuto už kolo před koncem. Druhé místo Gymnázia Petra Bezruče z Frýdku-Místku bylo (díky pětibodovému náskoku) dokonce úplně jisté. Bojovalo se tak jen o bronzovou medaili. K té mělo po prvním dni nejblíže Gymnázium Boženy Němcové z Hradce Králové, které mělo jednobodový náskok před Česko-anglickým gymnáziem České Budějovice. V šestém a sedmém kole postupně oba týmy narazily na vedoucí Plzeň a oba prohrály 0:4. Takže po šestém kole se dostaly dočasně na třetí místo České Budějovice a Hradec propadl na šestou příčku. Po sedmém kole se ale Hradec a Budějovice srovnaly se shodným ziskem na třetí příčce (a ještě se o ni dělily se SPŠS Vsetín). Po osmém kole a shodných remízách 2:2 sice odpadl Vsetín, ale pro změnu se dotáhlo Gymnázium Lanškroun. O všem tak muselo rozhodnout až poslední kolo. Lanškroun i Budějovice jen remizovaly, takže nejtěsnější výhra 2,5:1,5 nad Chotěboří znamenala bronz pro G BN Hradec Králové. Mimochodem, "nešťastníkům" z Orlové (nakonec osmým) chyběl pouhý bod skóre k dělení třetího místa.

Mimochodem, v této kategorii jsme měli i svého zástupce. Družstvo Gymnázia Zlín Lesní čtvrť bylo kompletně složené ze současných či bývalých členů našeho klubu. A to ještě dvěma dalším hráčům znemožnila účast kolize s povinným týdenním sportovním kursem. Naše družstvo sice bylo nasazené podle startovní listiny jako jednoznačně poslední. Ale aspoň částečně se vzepřelo předpokladům, jeden zápas vyhrálo, jeden remizovalo, nasbíralo celkem 8,5 bodu (skoro dvojnásobek proti loňsku) a obsadilo předposlední 27. příčku (Filip Paul, Štěpán Hronek, Tomáš Kocián, Viki Phamová).

V kategorii 6.-9. třída se během středy na medailových příčkách vůbec nic neměnil. 6. ZŠ Frýdek-Místek hned prvním středečním kole navýšila své vedení z jednoho na dva body. A i když jejich sousedé z 5. ZŠ Frýdek-Místek vyhráli všechny tři poslední zápasy výsledkem 4:0, nestačilo to na víc než na snížení dvoubodového náskoku zpět na jeden bod. Mensa Gymnázium Praha se drželo celou středu s bezpečným náskokem před pronásledovateli, ale současně s velkým odstupem za dvěma vedoucími celky. Takže jednoznačné třetí místo.

V nejmladší kategorii 1.-5. třída byl druhý hrací den jednoznačně nejnapínavější. Po úterku vedla dvojice ZŠ Zlín-Malenovice a ZŠ nám. Curieových Praha. Za nimi s půlbodovým odstupem mj. dvě ZŠ z Chotěboře o další půlbod zpět druhá nasazená ZŠ Hálkova Olomouc a ještě o další půlbod méně měla na 8. místě první nasazená ZŠ P.Bezruče Frýdek-Místek (hlavně kvůli výpadku ve 4. kole, kdy prohrála 1:3 s nakonec až devatenáctou ZŠ Jeseník). V šestém kole se po vysoké výhře dostaly do samostatného vedení Malenovice. Frýdek výhrou 4:0 vyskočil na druhé místo, pražská ZŠ mírně propadla na třetí příčku. V sedmém kole spolu remizovaly Malenovice s Frýdkem a remízami skončily také souboje na třetím až páté stole. Z předních týmů vyhrála jen Praha a díky tomu se vrátila zpět na druhé místo. V osmém kole vyhrály Malenovice i Frýdek (s Prahou) shodně 3:1 a zůstal mezi nimi jednobodový rozestup (ve prospěch Malenovic). Na druhé místo však po výhře 4:0 vyskočila ZŠ Buttulova Chotěboř.

ZŠ Zlín-Malenovice si v posledním kole vybrala jedinou slabší chvilku v turnaji, prohrála svůj jediný zápas (jinak jen dvě remízy a šest výher). Prohra 1,5:2,5 se ZŠ Hálkova Olomouc znamenal pro vítěze šťastný bronz, naopak pro poražené smutné stříbro. Frýdek totiž se štěstím vyhrál 3:1 nad Chotěboří a celkově skončil o půlbod první. Přitom podle očitých svědků spěl jeho zápas k jasné remíze. Ale pak se v klíčové partii místo odtažného zisku dámy a místo ohlášeného matu konala jen ztráta figury...

I tak bylo družstvo ZŠ Zlín-Malenovice jasně nejlepším týmem z našeho kraje napříč všemi kategoriemi. V jeho celku zářil zejména na osmé šachovnici benjamínek družstva Richard Hobza se ziskem 8/9. V prostřední kategorii byla nejlepší ZŠ Valašská Polanka na osmém místě. Ve středních školách to pak byla SPŠS Vsetín na šestém místě, když se letos nedařilo třetímu nasazenému družstvu Gymnázia Uherské Hradiště (které vloni dlouho sahalo po vítězství a po stipendiu).

Tolik tedy průběh druhého hracího dne. Ještě by měl v nejbližších dnech následovat závěrečný shrnující článek s fotografiemi, apod.