Historie - část osmá (od roku 1989 do roku 1994)

17.04.2020

Rok 1988 přinesl klubu další oslabení, neboť do Slušovic přestoupila celá řada kvalitních hráčů. Tím došlo k tak výraznému oslabení A družstva (které dosud hrálo druhou ligu), že družstvo sestoupilo z této soutěže.

Radost klubu přinesla především Eva Čechálová, která se v tomto roce stala krajskou přebornicí žákyň a dorostenek. Také v tomto roce uspořádal klub dvě šachové akce celostátního charakteru. Nejdříve turnaj "Naděje 88" pro chlapce do 12 let, který hrálo 50 šachistů, a dále pak 19. ročník Poháru krajských šachových družstev, když jsme na poslední chvíli nahradili původního pořadatele.

V roce, kdy dochází k výrazným změnám v celé společnosti, pokračovala krize našich družstev po odchodu kvalitních hráčů. Ojedinělé úspěchy zaznamenali pouze jednotlivci - Martin Čechál se stal krajským přeborníkem dorostenců. Pro mladé šachisty byl opět uspořádán turnaj "Naděje 89", tentokráte i s naší hráčskou účastí. Michal Mádr skončil v konkurenci 34 šachistů z celé ČSSR na pěkném 11. místě. Konal se také turnaj čtyřčlenných žákovských družstev našeho okresu o pohár Vojtěcha Smejkala, který vyhráli žáci ze Slavičína.

V následujícím roce došlo k reorganizaci soutěží a družstva A i B byla zařazena do stejné soutěže - oblastního přeboru. Byl uspořádán 1. ročník Memoriálu Antonína Vaculíka. V tomto roce byly také navázány první kontakty se šachisty z rakouského města Stockerau a byla např. založena tradice nového turnaje - Pohár Viktora Petříka. V prvním ročníku v konkurenci deseti dorostenců zvítězil domácí Kocián před Svítkem.

V roce 1991 byl změněn název klubu na Šachový klub Zlín. Tento rok je především rokem určité stabilizace klubu a byly položeny základy pro rozvoj klubu v následujícím období. Podařilo se uspořádat druhý ročník Memoriálu Antonína Vaculíka a rovněž druhý ročník turnaje juniorů "Pohár Viktora Petříka". Dorostenci se zúčastnili mezinárodního mládežnického turnaje ve Stockerau. Dalšími akcemi tohoto roku byl kandidátský turnaj pro hráče okresu "Ondráš 91", který se hrál v příjemném prostředí stejnojmenného hotelu, a simultánka lotyšského velmistra Ajvara Gipslise.

Rok 1992 znamenal přelom v dosavadním nepříliš úspěšném vývoji klubu. Dochází k návratu některých hráčů ze Slušovic a příchodu Špaňhela z Vizovic a Dubiny ze Slavičína, čímž se značně zvýšila hráčská síla klubu. Významným počinem bylo získání sponzora klubu, firmy VP Elektronika Zlín. V průběhu tohoto roku se uskutečnila celá řada akcí - tradiční turnaje memoriál Antonína Vaculíka, Memoriál Viktora Petříka (který v tomto roce zemřel), Pohár Vojtěcha Smejkala, ale také nové turnaje.

Především se koncem srpna konal první ročník Zlínského šachového festivalu, ve kterém v konkurenci padesáti hráčů zvítězil Rupčev z Ukrajiny před Vasilčenkem z Ruska a Nedělou z Havířova. Další významnou akcí byl Otevřený přebor Zlína a okolí, ve kterém zvítězil Zpěvák ze Starého Města před Šleichem a Bažantem. Posílené A družstvo postoupilo do vyšší soutěže.

Následující rok 1993 patří v historii klubu k těm nejúspěšnějším. A družstvo jako nováček v divizi tuto soutěž vyhrálo a postoupilo do nejvyšší moravské soutěže. Nejvýznamnější soutěží, kterou klub uspořádal, bylo první mistrovství České republiky. Tento turnaj se hrál v důstojném prostředí KD Elektra v Luhačovicích za finanční podpory firem VP Elektronika a Zlín - matic. Na pořádání se významně podílelo také město Luhačovice, záštitu převzal starosta ing. Karel Zicha, Správa lázní a cestovní kancelář Luhatour. Za řízení mezinárodního velmistra dr. Miroslava Filipa se na startu sešli především zástupci nastupující hráčské generace, ale nechyběl ani velmistr Luděk Pachman. Ve velmi vyrovnaném turnaji zvítězil Vlastimil Babula z Havřic před Zbyňkem Hráčkem a Janem Votavou. Na čtvrtém místě se stejným počtem bodů jako vítěz se umístil odchovanec klubu hráč Petr Hába reprezentující v té době naše klubové barvy. Z dalších našich hráčů skončil Jan Sosna na 22. místě a Ladislav Mikulčík na 26. místě.

Proběhl také druhý ročník Zlínského šachového festivalu, na jehož startu se sešlo 86 hráčů z osmi zemí. Po vyrovnaném a dramatickém průběhu zvítězil mistr Evropy do 16 let Robert Kempinski z Polska před Štyrenkovem z Ruska a Babulou z Havřic. V průběhu turnaje byla pro veřejnost připravena simultánka s bosenským mistrem Safetem Terzičem. Byly uspořádány také tradiční turnaje jako v minulých letech. Tento rok byl velmi úspěšný pro Jana Sosnu, který se stal přeborníkem Moravy. Podařilo se mu vyhrát i moravské mistrovství v bleskové hře. Překvapivým úspěchem skončil také zájezd čtyřčlenného družstva klubu ve složení Sosna, Šleich, Svoboda a Fišer do družebního francouzského města Romans, kde zvítězili v turnaji čtyř družstev z Francie, Itálie, Chorvatska a České republiky.

V roce 1994 byly připraveny s výjimkou přeboru republiky tytéž turnaje jako v roce 1993. Vítězem 3. ročníku Zlínského šachového festivalu se stal Baškov před Štyrenkovem a Polákem.

A tímto rokem prozatím naše putování historií ukončíme. Na reportáže z našich úspěchů se můžete podívat i na našem dřívějším webu www.sachzlin.cz.