Další těsná prohra (Zlín B - Valašská Bystřice, 3,5:4,5; 6.kolo, 19. 1. 2020)

10.02.2020

V zápase s Valašskou Bystřicí jsme chtěli navázat na výkon ze zápasu proti Kunovicím a připsat si další důležité body, jež budou ve velmi vyrované soutěži hrát důležitou roli. Za použití klišoidního "Člověk míní, šachy mění" se však můžeme bohužel vydat jen po stopách další letošní nejtěsnější prohry.

5. Suchánek Kryštof (1793) - Slížek Josef (1950) 1:0

Přiznám se, že konkrétní pořadí skončení jednotlivých partií si nepamatuju zejména z důvodu, že jsem se snažil ve své pozici o výhodu tak usilovně, že jsem propřemýšlel téměř veškerý mně přidělený čas.

Nicméně Kryštof zaslouží pochvalu, když hodil nezdar z předchozího kola rychle za hlavu, a naopak to byl on, kdo v zahájení získal při megavýměně o jednu figuru více a následně tuto výhodu přesvědčivě zrealizoval.

4. Pyš Zbyněk (1949) - Hronek Martin (1914) 0 : 1

Martin tentokrát odehrál ucelou partii, kdy po zahájení vznikla více méně rovná pozice a bylo na hráčích, aby předvedli manévrovací schopnosti s dámou a dvěma lehkýma figurama na každé straně. Aktivněji k přesunům nim přistoupil náš hráč, a tak jsme mohli zapsat druhé vítězství do průběžné tabulky.

8. Pagáč Jaroslav (1843) - Mařák Jakub (1615) 1/2 : 1/2

Jediná remíza bojovného zápasu se zrodila na poslední šachovnici. Oba soupeři projevovali natolik velký vzájemný respekt, že když se jejich figurky přiblížili střetu, tak jen za účelem jejich výměny. Smír tak byl jediným logickým vyústěním - byť např. partie Martina Hronka ukázala, že i remízové výchozí postavení nemusí skončit dělbou bodu.

7. Navrátil Patrik (1621) - Foukal Jiří (1817) 0 : 1

Patrik se díky výpadu černé dámy na královské křídlo dostalo pod nepříjemný tlak, který vyřešil jen za cenu ztráty několika nejmenších zástupců jeho armády. A tak jejich tmavší protivníci mohli za podpory věže a krále zahájit pochod za vysněnou proměnou v členku vládnoucí rodiny.

6. Kahánek Martin (1834) - Palica Jiří (1894) 1 : 0

Z Jirkovy partie si pamatuji jen to, že dostal od soupeře nabídku remízy a její přijetí velmi důkladně zvažoval. Je nutno mu přičíst ke cti, že se rozhodl mírové vyjednávání ukončit, a bojovat o dvojnásobný bodový příděl. Žel odešel s prázdnou.

3. Svoboda Rostislav (2006) - Kubín Petr (1983) 0 : 1

Rosťa získal v zahájení kvalitu, ale soupeř naopak nepříjemnou kompenzaci ve třech spojených pěšcích na dámském křídle oproti jediném obránci na krajním sloupci. A když se k tomu přidalo taktické přehlédnutí znamenající ztrátu figury a vznik koncovky bílé věže proti dvěma černým jezdcům a spojeným b + c pěšákům, bylo bohužel o výsledku partie rozhodnuto.

1. Šenkýř Martin (2095) - Volčík Luděk (2129) 0 : 1

Prohrávali jsem tedy 2,5 : 3,5, přesto jsme měli zápas vyhrát. Nepříjemné dejavue (blíže v článku z předchozího kola) jsem však prožil já. Z prvního z útoku jsem sice vytěžil zisk kvality,  soupeřovy figurky se však rozehrály a počaly spřádat matové sítě kolem mého krále. To jsem si nenechal líbit a zaútočil podruhé. I tento útok přinesl materiální zisk - tentokrát figury, v součtu tedy celé věže. Partie však končí až matem, a ten jsem si i s omezeným materiálem nechal nasadit poté, co jsem králem vykličkoval do - bohužel jen zdánlivého - bezpečí až na h4. O vítězství soupeřů tak bylo rozhodnuto.

2. Michalčák Lubomír (2033) - Slovák Pavel (2012) 0 : 1

Pavel tak svou výhrou už jen upravil konečné skóre na nejtěsnější možnou prohru. V zahájení i střední hře volil aktivnější tahy, díky čemuž získal materiální převahu a tuto přesvědčivě zrealizoval ve věžové koncovce.

Už za 14 dní jsme ale dostali šanci na reparát s céčkem Starého Města. Výsledek si již můžete sami dohledat, o mé postřehy jsem se již rovněž podělil v článku.

Martin Šenkýř